Tipy, ako obnoviť a uchrániť staré fotografie

Tipy, ako obnoviť a uchrániť staré fotografie

Jeden obrázok vydá za tisíc slov. Nedovoľte, aby sa tieto spomienky stratili.

Fotografie sú citlivé objekty a môžu byť ľahko poškodené alebo stratené. Neexistuje spôsob, ako zastaviť prirodzený proces starnutia u starých fotografií, a farebné fotografie dokonca vyblednú rýchlejšie, než čiernobiele. Navyše sú fotografie stále ohrozené náhodným zničením požiarom, povodňami, deťmi, domácimi zvieratami či mnohými ďalšími príčinami; v praxi 70 % ľudí stratilo svoje fotografie práve kvôli niektorému z týchto dôvodov. Ak sa nepostaráte teraz o zachovanie Vašich fotografií, budú pre ďalšie generáciu navždy tieto rodinné spomienky stratené. Ale vďaka najnovším technológiám skenovania a ukladania môžete dnes zaistiť, aby Vaše staré fotografie boli zachované na večné časy.

Uchovávanie digitálnych záznamov, digitálny nesmrteľnosť
Ak ste si ešte nenaskenovala svoje staré fotografie, dlhujete to svojim potomkom, aby aj oni mohli zdieľať rodinné dedičstvo, ktoré obsahujú. Môžete svoje fotografie naskenovať sami, alebo sa môžete spoľahnúť na služby profesionálov. Akonáhle fotografie naskenujete, nemusíte sa už ďalej strachovať o ich vyblednutie či o hrozbu ich zničenia či straty.

Skenovacie tipy "Urob si sám"
Vrelo odporúčame uprednostniť použitie plochého skenera pred špeciálnymi stolnými či Fotoskener.

Svoje fotografie skenujte s rozlíšením aspoň 600 dpi (bodov na palec) v prípade papierových fotografií, v prípade 35 mm diapozitívov alebo negatívov potom aspoň 3000 dpi .

Použite 24 bitovú farebnú hĺbku pre zaistenie maximálnej obrazovej kvality.

Pravidelne čistite sklenenú plochu skenera čističom na okná bez kyselín.

Pred skenovaním použite tlakový vzduch (ak môžete) pre očistenie Vašich 35 mm diapozitívov alebo negatívov, alebo ich opatrne utrite čistou prachovú utierkou.

Pridajte kľúčové slová, dátum a mená k súboru obrázku vo Vašom počítači pre uľahčenie organizácie.

Ak skenujete za pomoci fotoaparátu mobilného telefónu:

Umiestnite fotografiu na rovnú plochu a uistite sa, že nedochádza k odleskom.

Držte svoj fotoaparát rovnobežne s plochou stola.

Ak máte smartphone, máte k dispozícii mnoho mobilných skenovacích aplikácií, ktoré Vám pomôžu vyprodukovať tie najlepšie výsledky.

Tipy na fyzickú ochranu
Uložte svoje fotografie na chladnom mieste, ale nie príliš vlhkom. Teplo urýchľuje proces starnutia, takže nikdy fotografie neuchovávajte v podkroví alebo v neklimatizovanej garáži

Chráňte svoje fotografie v ohni a vode odolných boxoch, ďaleko od detí a domácich zvierat. Ak takéto boxy nemáte k dispozícii, uistite sa aspoň, že sú Vaše fotografie dostatočne nad zemou, aby boli chránené v prípade povodní.

Nikdy nepracujte s originálnymi fotografiami, ani ich nevystavujte, namiesto toho si vytvorte kópiu a pracujte s ňou. Originály vždy uchovávajte v bezpečí a chránené pred svetlom.

Nikdy nepoužívajte album so lepiacimi stránkami. Plast sa nakoniec prilepí na fotografiu a chemicky reaguje s jej plastovým povrchom.


author:

martinkasman
family tree made by: 1450